Müşteri Hakları

Genel Onarım İle İlgili Haklar

Express Dakik müşterilerinin araçlarına takılı aksesuarlar, cihazlar, şahsi eşyalar ve yakıt miktarından, bunların Express Dakik görevlilerine teslim edilmesi, bildirilmesi ve bunların kabul esnasında kaydedilmiş olması halinde sorumludur.

Araç bakım kapsamında kontrol edilen araçlarla ilgili olarak oluşacak bakım giderleriyle ilgili olarak tahmini bir ücretlendirme yapılır. Bu ücretlendirme işçilik, malzeme ve diğer hizmet masraflarının yaklaşık tutarını Express Dakik müşterilerine bildirmek ve bütçelerini ayarlamalarına yardımcı olmak içindir. 

Express Dakik müşterilerinin aracında herhangi bir Express Dakik'te takılan bir parçanın arızalı çıkması durumunda Express Dakik ürün değişimini garantilemektedir.

Express Dakik tarafından yapılan montaj, bakım ve onarım hizmetleriyle ilgili olarak, bir yıl içinde aynı arızanın tekrarı halinde, ilgili ürünün kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı bir kullanımın Express Dakik müşterisi tarafından da sergilenmemiş olması kaydıyla, herhangi bir servis ücreti alınmayacaktır.

Express Dakik'te satılan ürünlerin garanti süresi dışında, garanti belgesi ile satılması zorunlu olmayan bir parçanın da değiştirilmesi ve/veya satılması durumunda, değişen parça için 6 (altı) aydan aşağı olmamak üzere bir garanti verilir.

Express Dakik'te onarım sırasında değişen parçalar talep edilmesi halinde onarım bitiminde teslim edilir. Aksi yöndeki bir talep halinde ise, söz konusu parçalar ilgili Express Dakik tarafından imha edilir.

Express Dakik'te yapılan oto bakım, oto onarım ve diğer hizmetlerin ücreti aracın teslim alındığı anda geçerli olan işçilik, malzeme ve diğer hizmet fiyatlarına göre saptanır.

Yedek Parça ve İşçilik Garantisi

Express Dakik servis işçilik ve yedek parça garantisi kapsamı yapılan bakım ve onarım işlemleriyle ilgili olarak hatalı işçiliğin düzeltilmesi ve bu hatalı işçilik nedeniyle zarar gören parçaların değiştirilmesini içerir ve bu işlemler için Express Dakik müşterilerinden ek bir ücret talep edilmez.

Lütfen Dikkat:

Normal kullanım sonucu oluşan aşınmalar, hor kullanma, kaza, ihmal, modifikasyon, araç üreticisinin kullanma kılavuzuna aykırı kullanma, kötü yol koşulları, dış etkenler (taş sıçramaları, hava şartları, aracın kullanıldığı bölgeden kaynaklanan kimyasal kirlenmeler, doğal afetler v.b sonucu oluşan durumlar ile, aracın, Express Dakik bayisi dışında bir yerde yaptırılan her türlü bakım ve onarımlar sonucu ortaya çıkacak arızalar ve bu sebeple ortaya çıkabilecek işçilik ve malzeme masrafları Express Dakik servis işçilik garantisi kapsamı dışındadır.

Ayrıca, tüm balatalar, bujiler, filtreler, ampuller, sigortalar, motor kayışları, platin, lastik, akü, silecek lastikleri, triger kayışı, yağ, antifriz, hidrolikler v.b sarf malzemeleri ile amortisörler, makas burçları ve ön düzen parçaları (rot başı, rotil, salıncak burçları vb. aksamlar) içeren yol şartları ile direkt bağlantılı parçalar gibi sınırlı ömürlü bakım parçalarında oluşan normal aşınma ve eskimeler ve bu sebeple ortaya çıkabilecek işçilik ve malzeme masrafları ile ön düzen, lastik balansı, subap ayarı, fren ayarı vb gibi araç kullanıldıkça bozulabilecek ayarlar ve bu suretle ortaya çıkabilecek işçilik ve malzeme masrafları da Express Dakik yedek parça ve servis işçilik garantisi kapsamına girmezler.

Express Dakik servis işçilik garantisi, arızanın oluştuğu komple üniteyi değil sadece arızalı parçaların onarılması ya da değiştirilmesini kapsar.

Arızanın Express Dakik servis işçilik garantisi kapsamına girip girmediğinin tespiti için yapılacak kontrol ve işlemler neticesinde arızanın Express Dakik garantisi kapsamı dışında olduğu sonucuna varılırsa teşhis için yapılan harcamalar konusunda Express Dakik'in müşterilerine başvurması olasılığı bulunmaktadır.

Antalya araç bakımı, Antalya toptan madeni yağ ve Antalya perakende madeni yağ satışlarında müşterilerimize değer veriyoruz ve onların memnuniyeti bizler için önemlidir.